מדריך המימון השלם לדיור לזוג הצעיר

שנות העשרים והשלושים לחיינו הן מלהיבות וגדושות אירועים משמחים: אנחנו משתחררים מהצבא, נוסעים לטראק ארוך בהודו או בתאילנד, שבים ארצה ומתחילים את החיים האמיתיים: נרשמים ללימודים, פוגשים בן או בת זוג, מחליטים לגור יחד, להינשא ולרכוש דירה (גם אם לא בהכרח בסדר זה). אז סיימתם לשלם את כל הוצאות החתונה, ועכשיו, כנראה, אתם מגיעים להוצאה הגדולה ביותר שממתינה לכם – רכישת דירה.

מלאו פרטיכם
לקבלת ההלוואה

 מאשר/ת את תקנון  האתר

סוגי הלוואות נוספים

אייקון חץ למטה

איך מתחילים?

אם אתם מהזוגות הצופים אל העתיד, בנקודה זו של הזמן, בוודאי כבר סקרתם אי-אלו פרוייקטים לזוגות צעירים, סיננתם את המתאימים לכם מבחינת אזור ועיר ועכשיו, בדיוק הזמן שבו אתם מתחילים לחשב את היכולות הכלכליות שלכם להיכנס להשקעה גדולה מעין זו.

במידה ותבחרו ללכת בתלם המימוני המסורתי, הבנקים הקיימים בישראל ישמחו להציע לכם משכנתאות בתמהילים שונים, אשר מתאימים (פחות או יותר) ליכולת ההחזר החודשית שלכם כזוג צעיר.

אולם, בנוסף למשכנתא הנכספת, תידרשו להביא סכום כסף מסוים (הון עצמי), שכן, גם עם התנאים הנוחים הקיימים כיום, אף תמהיל משכנתא ואף בנק, אינם מציעים לכם משכנתא שסכומה כמלוא גובה עלות הדירה (שלא לדבר על ההוצאות הנלוות לרכישת דירה כמיסים, דמי תיווך, שכ"ט עו"ד וכד').

הון עצמי זה יכול להגיע מכיסכם הפרטי (או המשפחתי, כבמקרים רבים), מהלוואה בנקאית או מהלוואה חוץ-בנקאית (הניתנת על ידי גופים פיננסיים שאינם הבנק שלכם).

בתוך הבנק? מחוץ לבנק?

לכל אחד מאפיקי מימון/הלוואה אלה יתרונות וחסרונות משלו: הלוואות בנקאיות, למשל, נחשבות לבעלות תנאי החזר נוחים ולבעלות אפשרויות הצמדה שונות, אבל, החיסרון הגדול שלהן, הוא, כי, ככל הליך בנקאי, הן עלולות להימשך זמן ולהציב בפניכם מכשולים כדרישה לערבויות ולביטחונות.

מולן, ניצבים אפיקי המימון החוץ-בנקאיים, אשר כשמם-הם, הם אינם ניתנים במסגרת הבנק, ולכן, אינם פוגעים במסגרת האשראי שבחשבון שלכם, אולם, הם עשויים להיות פחות גמישים ונוחים, שכן היושב מולכם איננו הבנקאי המכיר אתכם אישית במשך שנים.

הבחירה באפיק מימון זה או אחר לא רק תלויה בהעדפתכם האישית, אלא אף בתקופות שונות – ישנן תקופות בהן הבנקים מתחרים האחד בשני בתמהיל משכנתא מוצלח (רק תיקח!) ואף מציעים, בתוך הבנק עצמו מסגרות החזר שונות, בעוד בתקופות אחרות, גופים חוץ בנקאיים יציעו לכם את העסקאות המוצלחות יותר.
כך שאי אפשר לקבוע באופן חד וברור כי מסגרת אחת עדיפה תמיד על רעותה, ויש לבדוק כל אופציה בנקודת הזמן הרלוונטית עבורכם.

ממה צריך להיזהר?

כבכל הלוואה, גם כאן, מדובר בכספים שאתם לווים ועליכם להחזיר. אבל, איחור בתשלומי המשכנתא, להבדיל מהלוואות אחרות, עלול להותיר אתכם ללא קורת גג, ועם חובות ההולכים וגדלים בקצב מסחרר.

לכן, כל הלוואה/משכנתא הנלקחת, צריכה להיבחן דרך זכוכית המגדלת של יכולת ההחזר החודשית האמיתית הנוכחית שלכם, ולא יכולת ההחזר שאתם חושבים (ומקווים) שתהיה לכם בהמשך. מוטב, אפילו, לוותר על פרויקטים לזוגות צעירים שמאד קוסמים לכם כרגע, ולא להסתבך בהרפתקה כלכלית שאין לכם מושג כיצד תסתיים.